Geoblog.pl    przebisniegi    Podróże    PRZEBIŚNIEGI w podróży dookoła świata    W najgłębszym kanionie świata – część II (wędrówka w słońcu i gorące źródła)

W najgłębszym kanionie świata – część II (wędrówka w słońcu i gorące źródła)

Peru
Peru, Cotahuasi
Przejechano 19079 km

Rankiem wróciliśmy do Alca.

Zostawiliśmy część bagażu w malutkim, przydrożnym sklepiku i ruszyliśmy przed siebie wzdłuż jednej z bocznych uliczek wioski.

Znów mijaliśmy mnóstwo prowizorycznych, glinianych budowli, dziesiątki murów oddzielających od siebie kolejne gospodarstwa, zielone łąki i ścieżki.

Wspięliśmy się na jedno ze wzgórz nad Alca, niedaleko malutkiej miejscowości o nazwie Cahuana, skąd rozpościerał się niesamowity widok na całą okolicę! Nad nami wznosiły się kolejne górskie zbocza, a dno kanionu przecinała szeroka rzeka. Znad jej brzegu wyrastała wioska, a z niej drogi, biegnące w różnych kierunkach. Wokół ciągnęły się zielono-brązowe tarasy, gdzie miejscowi Quechua całymi dniami uprawiali rolę.

Wczesnym popołudniem zawędrowaliśmy do "Luicho" – basenów położonych niedaleko Alca, wypełnionych gorącą wodą wypływającą z wnętrza ziemi. Wybraliśmy ten środkowy, schowany pod płóciennym „dachem”. ;)

Najpierw długa wędrówka w słońcu, potem godziny wygłupów w ciepłej wodzie wystarczyły byśmy, wypruci z energii, zasnęli wkrótce szybko i głęboko w jednym z hosteli w centrum Cotahuasi – największej miejscowości, jaką zbudowano w kanionie…

Tekst: Ewelina
Zdjęcia: Łukasz

(www.przebisniegi.com)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

minibus z Puyca do Alca – 5 soli/os (odjeżdża wcześnie rano!)
wstęp do gorących źródeł "Luicho" (środkowy basen) pod Alca – 5 soli/os (są tam 3 baseny o różnej temperaturze wody); gorące źródła znajdują się około 20-30 min pieszo od centrum Alca przy drodze do Cotahuasi
autobus firmy Cromotex z Alca do Cotahuasi – 2 sole/os
nocleg w hostelu przy głównym placu w Cotahuasi – 10-15 soli/os (bez dostępu do Internetu)

UWAGA! – w wiosce Cotahuasi znajduje się kilka kafejek internetowych i hosteli, mnóstwo tanich restauracyjek oraz sklepików z jedzeniem i pamiątkami!

marianka - 2012-12-10 12:39
Niezwykle malownicze te tarasy! Ależ tam musi być pięknie wiosną. Zaraz, jak tam w ogóle jest z porami roku? Wtedy była zima, czy z racji bliskości równika wiecznie jest ciepło i letnio;)?

przebisniegi
przebisniegi - 2012-12-22 03:42
Hmmm, właściwie tam rok dzieli się na porę suchą ("lato", i wtedy właśnie mamy taką pogodę jak na zdjęciach, i mimo wysokości słońce dopieka, a o deszczu można tylko pomarzyć) oraz deszczową (wtedy nadal jest ciepło w ciągu dnia, choć chłodniej niż "latem", no i pojawia się deszcz), jednak mieszkańcy kanionu uparcie twierdzą, że u nich to są 4 pory roku, od wiosny po zimę, i każda pora roku trwa po 3 miesiące!! Mówią: "u nas każdego dnia jest inna pogoda"... ???
Znajdujemy się wciąż w krajach klimatu gorącego, całkiem bliskawo równika, co ma niewątpliwy wpływ na nasłonecznienie i temperaturę :D

przebisniegi

Łukasz Szubiński & Ewelina Grymuła