Geoblog.pl    przebisniegi    Podróże    PRZEBIŚNIEGI w podróży dookoła świata    Święto Orchidei

Święto Orchidei

Boliwia
Boliwia, Concepción
Przejechano 20555 km

Tamtego popołudnia po raz pierwszy w życiu postawiłam stopę na tak czerwonej ziemi. Szłam wtedy długą, piaszczystą ulicą, przy której co chwilę wyrastały drewniane domy i stragany – wszystkie ułożone w mniej więcej 100-metrowe kwadry˟.

Zaskoczył mnie widok czystego, pełnego zieleni placu w samym sercu niewielkiego Concepción – kilkutysięcznego miasteczka założonego w pierwszych latach XVIII wieku przez jezuickich księży. Przy tym samym placu stał duży, niesamowicie zdobiony kościół, muzeum i położony tuż obok konwent, które bezbłędnie współgrały z suchym, gorącym klimatem, czerwono-brunatną ziemią, zadbanymi drzewami i ławkami oraz lampami, nadającymi wieczorami tajemniczy, aczkolwiek leniwy nastrój całemu miejscu.

Co mnie „przywiało” do Concepción, tak daleko na północ Boliwii?

Przeczytałam gdzieś, że o tej porze roku kwitną tam orchidee... ;)

- Nie wierzę, mają tutaj informację turystyczną! – szeptałam pod nosem, zaskoczona widokiem ładnego, przestronnego pokoju z całą masą folderów i zdjęć, traktujących o Concepción i jego najbliższej okolicy.
- Ooo! Witamy, witamy! Zapewne na kilka dni? Żeby obejrzeć sobie nasze święto? – zagadnął ktoś zza drewnianej lady.
- Cooo? Jakie święto?!
- Święto Orchidei, oczywiście! – usłyszałam.
- Heh, no tak…
- Wszystko zaczyna się jutro! Będą pokazy tradycyjnych tańców, wystawy najpiękniejszych orchidei, konkursy, koncerty! Będziemy też prezentować Królową Orchidei… Aaa, i proponuję wybrać się na jedną z wycieczek do okolicznych wiosek! – po czym ten sam człowiek, z nieustającym uśmiechem na twarzy, zaczął wręczać mi kolorowe ulotki opisujące dokładnie to, co ma się wydarzyć w miasteczku w ciągu nadchodzącego święta.

Najbliższe dni wyglądały dokładnie tak, jak mi wcześniej opowiedziano – tradycyjne stroje, muzyka i tańce, dziko rosnące orchidee, koncerty wieńczone krótkim pokazem sztucznych ogni, kilkukilometrowy spacer nad jezioro, popołudniowa wycieczka do małej wioski o nazwie Candelaria, wystawy, rysunki, malowidła oraz ręczne wyroby znów z kolorowymi orchideami w roli głównej!

I nie było w tym ani krzty sztuczności czy przesady. Wręcz przeciwnie – mimo wielu potknięć w organizacji, Święto Orchidei emanowało radością przemieszaną z dumą, naturalnością i naprawdę dobrą zabawą! :)

- Czy ja rzeczywiście wciąż jeszcze jestem w Boliwii?! – myślałam wtedy. – Gdzie się podziali Indianie Aymara, Quechua, nerwowe uderzenia w samochodowy klakson? I śmieci?!

Wydawało się, jakby wszystko to zapadło się pod ziemię, gdzieś tam po drodze do Concepción.

Tymczasem…

Czas zwalniał. Słońce rozleniwiało. Miasteczko tonęło najpierw w upale, potem w czerwonym piasku podrywanym wysoko w górę przez wiatr, a wszędobylskie pozdrowienia i przyjazne uśmiechy budziły poczucie bezpieczeństwa, często tak obce w tym kraju…

Tekst: Ewelina
Zdjęcia: Ewelina

(www.przebisniegi.com)

˟ kwadra (hiszp. cuadra)– określenie odległości pomiędzy poszczególnymi „przecznicami”, zwykle 1 cuadra = 100 metrów

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

nocny autobus („semi-cama”) firmy San Miguel z Cochabamba do Santa Cruz de la Sierra – 70 boliviano/os (bardzo wygodne fotele, tanio!)
minibus z Santa Cruz de la Sierra do Concepción – 50 boliviano/os
autobus firmy Linea 102 Trans Guarayos z Concepción do Santa Cruz de la Sierra – 40 boliviano/os
nocleg w Alojamiento Tarija w Concepción – 30 boliviano/os (bardzo skromne warunki, zimny prysznic, bez dostępu do Internetu i kuchni)
wycieczka z Concepción do wioski Cancelaria (około 20 km na południe od Concepción) w trakcie Święta Orchidei – 30 bob/os
wstęp do parku z punktem widokowym w Candelaria – 5 bob/os

nocny autobus cama firmy San Miguel z Cochabamba do Santa Cruz de la Sierra – 70 boliviano/os (bardzo wygodny autobus, tanio – polecam!)
minibus z Santa Cruz de la Sierra do Concepción – 50 boliviano/os
wstęp do parku z punktem widokowym w Candelaria – 5 bob/os

CONCEPCIÓN – wokół głównego placu w centrum znajdują się przynajmniej dwie małe kafejki internetowe (jednak różnie to bywa z łączem internetowym ;p) i kilka małych sklepików z podstawowymi produktami żywnościowymi; kilka kwadr od placu znajduje się lokalny rynek, na którym jest już trochę większy wybór!;
Więcej o Concepción można przeczytać tutaj:
http://www.chiquitania.com/missions_major_concepcion.html#Where to Go
i http://en.wikipedia.org/wiki/Concepci%C3%B3n,_Santa_Cruz

Sosenka
Sosenka - 2013-03-27 18:45
E. dziękuję za opis i świetne zdjęcia, uwielbiam orchidee :) Pzdr, i 3mam kciuki.

przebisniegi
przebisniegi - 2013-03-27 18:51
Proszę ;)

marianka - 2013-03-28 12:47
Och, ale zazdroszczę! To brzmi tak pozytywnie i radośnie! No i cieszę się, że jesteście z powrotem z opisami;)

przebisniegi

Łukasz Szubiński & Ewelina Grymuła