Geoblog.pl    przebisniegi    Podróże    Mongolia & Syberia 2008 - W PRZYGOTOWANIU    Raz na wozie, raz pod wozem!

Raz na wozie, raz pod wozem!

Mongolia
Mongolia, Ihtamir

Pod dużym drzewem, tuż przy gruntowej drodze, szukamy ucieczki przed słońcem. Wyciągamy się wygodnie na wysłużonej karimacie. Z kieszeni zakurzonego plecaka wyjmuję talię kart. Makao? Pan? Paweł i Łukasz ziewają leniwie spoglądając na pustą drogę. Zanim udało nam się wydostać z głębokiego wąwozu i dotrzeć w to miejsce, zdążyło już minąć południe. Nadszedł największy upał. Pod drzewem, jedynym w okolicy źródle cienia, czekamy na „okazję”. Mongolia, jej mieszkańcy, czas przelewający się leniwie po zielonych pastwiskach uczą „ludzi Zachodu” cierpliwości… bezwiednie zmuszają, by przystanąć nagle w środku dnia i rozejrzeć się wokół… powoli i dokładnie. Czasu jest dość, aż nad to!

Do wioski Ihtamir, oddalonej około 30 kilometrów od Tsetserleg, docieramy bardzo późnym popołudniem w towarzystwie Cheku i jej rodziny. Cheku studiuje na jednej z europejskich uczelni. Myśli o podróży do Polski, do Częstochowy, gdzie mieszka jej ciocia, odkąd wyszła za mąż za Polaka .

W przydrożnym guanzie jemy tradycyjne dla tutejszej kuchni pierogi z baraniną, tzw. pozy
(1 sztuka = 300 T). Tłusty posiłek popijamy ciepłą herbatą z mlekiem i solą.

Powoli zbliża się wieczór. Siedzimy przy drodze oparci o plecaki – cały nasz majątek, a zarazem nieznośnie utrapienie. Czekamy na jakiegoś życzliwego człowieka, który zabrałby nas ze sobą przynajmniej do Tsetserleg. Czekamy cierpliwie… Długie minuty zamieniają się w godziny... Czekamy i czekamy… lecz nikt nie nadjeżdża. :( Gdy nad usypiającym Ihtamir na dobre rozgaszcza się noc, zrezygnowani i zmęczeni rozbijamy namioty za przydrożnym pastwiskiem. Może jutro los będzie bardziej łaskawy i pomoże nam dotrzeć bliżej Ułan-Bator?

przebisniegi

Łukasz Szubiński & Ewelina Grymuła