Geoblog.pl    przebisniegi    Podróże    Mongolia & Syberia 2008 - W PRZYGOTOWANIU    Raz na wozie, raz pod wozem!
Zwiń mapę
2008
04
sie

Raz na wozie, raz pod wozem!

 
Mongolia
Mongolia, Ihtamir
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 8325 km
 
Pod dużym drzewem, tuż przy gruntowej drodze, szukamy ucieczki przed słońcem. Wyciągamy się wygodnie na wysłużonej karimacie. Z kieszeni zakurzonego plecaka wyjmuję talię kart. Makao? Pan? Paweł i Łukasz ziewają leniwie spoglądając na pustą drogę. Zanim udało nam się wydostać z głębokiego wąwozu i dotrzeć w to miejsce, zdążyło już minąć południe. Nadszedł największy upał. Pod drzewem, jedynym w okolicy źródle cienia, czekamy na „okazję”. Mongolia, jej mieszkańcy, czas przelewający się leniwie po zielonych pastwiskach uczą „ludzi Zachodu” cierpliwości… bezwiednie zmuszają, by przystanąć nagle w środku dnia i rozejrzeć się wokół… powoli i dokładnie. Czasu jest dość, aż nad to!

Do wioski Ihtamir, oddalonej około 30 kilometrów od Tsetserleg, docieramy bardzo późnym popołudniem w towarzystwie Cheku i jej rodziny. Cheku studiuje na jednej z europejskich uczelni. Myśli o podróży do Polski, do Częstochowy, gdzie mieszka jej ciocia, odkąd wyszła za mąż za Polaka .

W przydrożnym guanzie jemy tradycyjne dla tutejszej kuchni pierogi z baraniną, tzw. pozy
(1 sztuka = 300 T). Tłusty posiłek popijamy ciepłą herbatą z mlekiem i solą.

Powoli zbliża się wieczór. Siedzimy przy drodze oparci o plecaki – cały nasz majątek, a zarazem nieznośnie utrapienie. Czekamy na jakiegoś życzliwego człowieka, który zabrałby nas ze sobą przynajmniej do Tsetserleg. Czekamy cierpliwie… Długie minuty zamieniają się w godziny... Czekamy i czekamy… lecz nikt nie nadjeżdża. :( Gdy nad usypiającym Ihtamir na dobre rozgaszcza się noc, zrezygnowani i zmęczeni rozbijamy namioty za przydrożnym pastwiskiem. Może jutro los będzie bardziej łaskawy i pomoże nam dotrzeć bliżej Ułan-Bator?
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
wiza do Mongolii
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Mongolii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu! Zobacz cenę wizy do Mongolii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
przebisniegi

Łukasz Szubiński & Ewelina Grymuła
zwiedzili 8.5% świata (17 państw)
Zasoby: 172 wpisy172 278 komentarzy278 3753 zdjęcia3753 8 plików multimedialnych8