Geoblog.pl    przebisniegi    Podróże    PRZEBIŚNIEGI w podróży dookoła świata    Krótkie podsumowanie AMERYKI ŚRODKOWEJ

Krótkie podsumowanie AMERYKI ŚRODKOWEJ

Panama
Panama, Panama City

Z rzeczy, o których nie pisaliśmy w podsumowaniach poszczególnych krajów, a które wydają nam się warte napomknięcia:

- w krajach Ameryki Środkowej nie uraczysz gorącego prysznica! (wyjątek Kostaryka i Meksyk, ale i tak nie wszędzie!) – woda jest chłodnawa, co przynosi prawdziwą ulgę po upalnym dniu
- bardzo często cukier, makaron, ryż, fasolę, mąkę itp. można kupić na wagę – ważne, o ile nie chce się dźwigać w plecakach za dużo
- towary waży się w librach (1libra to ok. 450g) lub sprzedaje na sztuki (np. banany, platany)
- najtańsze i najlepszej jakości warzywa i owoce znajdziecie na targu/rynku/u babuszki na ulicy, nie w supermarkecie!; generalnie w supermarkecie jest najdrożej – zaczynając od warzyw, kończąc na pumeksie!
- w tanich lokalnych comedorach (jadłodajniach) za kilka złotych można zjeść obiad, często dwudaniowy, z sokiem/coca-colą – jadaliśmy tak często i nigdy nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów żołądkowych
- w każdym mieście znajduje się park centralny – często najbezpieczniejsze (kręcą się tam policjanci), najbardziej zielone i najprzyjemniejsze miejsce na odpoczynek w mieście
- kafejki internetowe są bardzo popularne i tanie – nie spodziewajcie się jednak sprzętu najwyższej jakości lub kompetentnej (oczywiście jeżeli chodzi o wszelkie sprawy związane z komputerami) obsługi ;)
- jeśli pytacie o drogę, pytajcie wielu osób – nie wiedzieć czemu, czasem miejscowi opowiadają bzdury, tak jakby nie wypadało powiedzieć "nie wiem" (?!)
- nie rezygnujcie z przestrzegania podstawowych środków ostrożności!!!! – np. nie chodźcie nocą po ciemnych ulicach, nie noście na wierzchu aparatu fotograficznego, drogiego zegarka, pieniędzy itd. – w trakcie trzymiesięcznej podróży nic złego nam się tam nie przytrafiło, jednak spotykaliśmy turystów, którzy mieli mniej szczęścia!

15 najfajniejszych (naszym zdaniem!) miejsc, które odwiedziliśmy:

01. Archipelag Cayos Cochinos na Morzu Karaibskim – Honduras
02. Archipelag Sapodilla Cayes na Morzu Karaibskim – Belize
03. Wspinaczka na wulkan Tajamulco – Gwatemala
04. Ruiny miasta Majów w Tulum – Meksyk
05. Snorkeling w cenotach w Valladolid – Meksyk
06. Ruiny miasta Majów w Chichén Itzá – Meksyk
07. Ruiny miasta Majów pod Palenque – Meksyk
08. Park Narodowy Los Volcanos/Cerro Verde (wspinaczka na wulkan Santa Ana i Izalco) – Salwador
09. Park Narodowy Volcán Masaya – Nikaragua
10. La Paz Waterfall Gardens – Kostaryka
11. Biwakowanie nad Morzem Karaibskim w Tulum – Meksyk
12. Czarne plaże nad Pacyfikiem w El Sunzal – Salwador
13. Jezioro Atitlán (wycieczka z lokalnym przewodnikiem na Indian Nose) – Gwatemala
14. Park Narodowy El Imposible – Salwador
15. Wulkan Pacaya – Gwatemala

Ciekawi jesteśmy, które z odwiedzonych przez nas miejsc, podobało Wam się najbardziej? Dokąd najchętniej byście pojechali, co? ;)

Tekst: Łukasz i Ewelina
(www.przebisniegi.com)